Zakaj mislim, da bi morali kupovati slovenske knjige?
Prav res, zakaj bi morali vsi, ki radi beremo, kupovati slovenske knjige? Zato, ker jih sicer nekega dne ne bomo več imeli, je odgovor nekoč zelo dobro ubesedila sestra mojega kolega. Vem, da se to sliši precej apokaliptično, pa vendar se bojim, da sploh ni čisto mimo.
Vsaka nakupna odločitev soustvarja prihodnost trga
Hočemo ali nočemo, živimo v potrošniškem svetu, kjer vsaka nakupna odločitev soustvarja prihodnost trga. To ni nobena višja matematika, temveč je čisto navadna gospodinjska logika.
Za hec si predstavljaj, da leto za letom pečeš piškote za novoletni bazar. Za sestavine vsakokrat porabiš sto evrov, piškotov pa prodaš za petdeset evrov. Pa tudi, če ti jih uspe prodati za sto evrov in si tako pokriti vsaj stroške sestavin, še ne dobiš povrnjenih vseh delovnih ur in truda. Koliko let zapored boš še vztrajal/-a?
Verjetno nič več kot toliko, kolikor bosta trajala tvoja začetna strast in navdušenje. Potem boš na stvar pogledal/-a trezno in ugotovil/-a, da se nima smisla mučiti in porabljati prihrankov za nekaj, v kar se ljudem ne zdi vredno vlagati, in se naslednjega bazarja ne boš udeležil/-a.
Takrat se bo verjetno našel nekdo, ki nikoli ni kupil niti enega piškota, in ti bo rekel: »Ja, zakaj si pa nehal/-a? To je pa res prava škoda.« To je Taja Albolena iz lastnih izkušenj tako dobro ubesedila na svojem blogu (klikni).
Vsak še tako strasten ustvarjalec na določeni točki spozna, da se ljubezni in strasti ne da skuhati za večerjo, in odneha, enako kot bi si ti verjetno zelo hitro poiskal/-a drugo službo, če bi ti šef nenadoma nehal izplačevati plačo. In ko odneha, je svet prikrajšan za njegove izdelke.
*
Slovensko knjigo razume samo dva milijona ljudi
Slovenska knjiga je že v štartu v zagati, ker njeno vsebino razume samo dva milijona ljudi, in to je njen celoten trg – nič v primerjavi s trgom angleških knjig, ki obsega praktično ves svet. Zato je dražja, ker je potencialnih kupcev za pokritje njenega stroška manj.
Čeprav je očitno, moram vseeno poudariti, da strošek nastanka knjige preprosto ni enak nič. Že res, da lahko založnik izključi čisto vse ustvarjalce v verigi (in bralce prikrajša za kvaliteto) ter večino ostalega naredi sam, vendar mora še vedno plačati vsaj tisk in prodajo.
Vsi Slovenci izmed dveh milijonov pa niso kupci knjig, poleg tega ima vsaka knjiga še čisto malo drugačno ciljno publiko, tako da je številka vedno manjša. No, če je založnik zaradi nižanja stroškov odpustil tržnika, je vprašljivo, ali bo informacija o njenem obstoju sploh dosegla ljudi, ki jih res zanima.
Vsaj do knjižnic bo prišla in morda si bo tako pokrila začetni vložek. Zagotovo pa samo knjižnice ne bodo dovolj za preživetje založnika in njegove družine, še manj za preživetje družin njegovih sodelavcev. Dejstvo je, da se nikomur ne izplača izdajati knjige samo za knjižnice.
Ko bo založnik ugotovil, da njegove knjige druga za drugo ustvarjajo minus, ga bo začetna strast hitro minila in bo odnehal, enako kot ti pri piškotih za novoletni bazar. Njegovih knjig ne bo več.
In ne misli, da pri tem kaj pretiravam. Leta 2017 so ukinili moje delovno mesto v komercialno usmerjeni založbi, ker me niso mogli več plačati. Založba, v kateri sem delala po tem, je tudi že šla v likvidacijo. (Pa nisem jaz prinašalec nesreče, prisežem, da ne!)
Ko se bo podobno zgodilo veliko slovenskim založnikom, bo vedno manj slovenskih knjig. Seveda bodo vedno vznikali novi strastni navdušenci, ampak takšno enostransko navdušenje rado hitro mine.
*
Bi ti bilo vseeno, če na neki točki ne bi bilo več slovenske knjige?
Bi ti bilo vseeno, če bi bil po vseh teh letih zaman ves trud Primoža Trubarja, ki je za nastanek slovenske pisane besede knjige čez gore tihotapil v sodih? Če bi bil po vsem tem času zaman trud naših pradedov, ki so se po gozdovih borili in umirali, da bi ohranili slovensko deželo in kulturo?
Če zdaj nezainteresirano skomigaš z rameni, potem kar nehaj brati, ker tale prispevek ni zate. Če pa se je ob teh vprašanjih v tebi nekaj premaknilo, potem, prosim, tu in tam kupi kakšno slovensko knjigo.
In ne razumi me napak, ne pravim ti, da kupuj kar vse knjige po vrsti. Nisi dolžna/dolžan kupovati knjige samo zato, ker so to pač knjige in ker si zato zaslužijo nekakšno posebno obravnavo. Nikomur ne dolguješ ničesar, nikomur razen sebi. In samo sebi moraš odgovoriti na vprašanje, katere so tiste knjige, ki bi jih pogrešal/-a, če jih ne bi več bilo, in katere so tiste, za katere bi ti bilo prav malo mar, če bi izginile.
Zato prosim ne kupuj mojih knjig, če ti niso všeč. Ne kupuj knjig slovenskih avtorjev, če ti niso všeč. In če ti na splošno ni všeč nobena knjiga v slovenščini, teh prav tako ne kupuj, pa naj se Trubar še tako obrača v grobu.
Bodi izbirčna/izbirčen. Podpri tisto, kar ti je pri srcu in kar v tebi nekaj premakne. Daj svoj glas za obstoj nečemu, v kar verjameš. Verjetno si nihče izmed naju ne želi, da bi v prihodnosti obstajalo nekaj, kar nama ni všeč – samo zato, ker je bilo najglasnejše, najbolj bleščeče in najbolj opazno.
*
Vzemi ta zapis s seboj in postani ambasador/-ka slovenske knjige
Namen tega zapisa ni, da zdaj zdirjaš in pol plače zapraviš za knjige, ki jih boš zložil/-a na police v kopalnici, ker drugje nimaš prostora. Ne. Njegov namen je, da ostane s teboj in da se spomniš nanj, ko boš naslednjič brskal/-a po spletu ali po knjigarni in naletel/-a na slovensko knjigo, ki bo v tebi nekaj premaknila.
Naj ti pride na misel, preden jo odložiš nazaj na polico in si rečeš, da si jo boš rajši izposodil/-a v knjižnici, za ta denar pa si boš kupil/-a nekaj, česar ne potrebuješ. Naj ti pride na misel, ko kupuješ darilo za nekoga, ki rad bere, in naj ti pride na misel tudi takrat, ko boš namesto slovenskega prevoda rajši kupil/-a tujo knjigo, ne zato, ker imaš raje original, ampak zgolj zato, ker je original za deset evrov cenejši.
In če ti je vse to že sto let jasno in že sto let ravnaš v skladu s tem (kar je, če si moja bralka oziroma bralec, precej verjetno), potem te prosim, da postaneš ambasador/-ka slovenske knjige. Povej tole vsaj enemu gorečemu bralcu, ki nikoli ne kupuje knjig:
Z nakupom izbiraš, z nakupom odločaš, z nakupom sooblikuješ prihodnost. Naj bo takšna, kot si je želiš TI.
*
Želiš biti na tekočem? Klikni tukaj in se prijavi na moje e-novice »
Če ti je napisano všeč, ne pozabi deliti z vsemi, ki bi jih lahko zanimalo. Hvala 🙏